Dlaczego nie mogę spać? Wyjaśnienie i poradnik
Prawdopodobnie znasz to uczucie – noce, kiedy nie możesz zmrużyć oka bez względu na to, co robisz. Zadajesz sobie wtedy pytanie: „Dlaczego nie mogę zasnąć?”.
Istnieje kilka powodów, dla których tak się dzieje, a jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, czytaj dalej.
W tym poradniku tłumaczymy przyczyny różnych problemów ze snem i pomagamy w ich rozwiązaniu. Dzięki temu mamy nadzieję, że znów będziesz mógł przespać te tak istotne osiem godzin wśród miękkich poduszek i kołder.
Co się stanie, jeśli nie będę się wystarczająco wysypiać?
Sen jest niezbędny dla ciała i mózgu, bo to właśnie podczas niego się regenerują. Organizm naprawia się po całym stresie, na który był narażony w ciągu dnia, podczas gdy mózg zostaje oczyszczony ze wszystkich toksycznych substancji. Zachowujesz dzięki temu świeżość i zdrowie, a jednocześnie pomaga to utrzymać w pamięci najważniejsze wrażenia z dnia.
Jeśli nie zapewnisz sobie wystarczającej ilości snu, ani Twoje ciało, ani mózg nie będą w stanie wykonać ważnych zadań. Może to spowodować, że nie będziesz funkcjonować tak dobrze, jak wcześniej. W przypadku poważnych problemów ze snem szczególnie narażony na negatywne skutki jest układ odpornościowy, co oznacza, że łatwiej Tobie będzie zachorować. Mówimy tu nie tylko o drobnych przeziębieniach i poczuciu senności, ale także o rozwoju poważniejszych chorób, takich jak cukrzyca, depresja, demencja i inne.
Na co dzień, jeśli Twój mózg nie będzie otrzymywał wystarczającej ilości snu, będziesz czuć się mniej skoncentrowany i świadomy. Będzie Ci trudniej zapamiętywać i uczyć się nowych rzeczy, a zmęczenie wypełni Twoje godziny pracy w ciągu dnia.
Właśnie dlatego leczenie zaburzeń snu jest niezwykle ważne, jeśli doświadczasz problemów przez dłuższy czas. Krótsze zaburzenia nie są poważnym obciążeniem dla ciała i umysłu i zdarzają się u większości osób. Z reguły powinno się spać osiem godzin każdej nocy, ale u niektórych może być potrzebne nieco więcej lub nieco mniej.
Dlaczego nie mogę spać w nocy?
Może być kilka powodów, dla których leżysz i zastanawiasz się „Dlaczego znowu nie mogę zasnąć?”. Noc w noc. Może to zależeć od Twojej sytuacji życiowej, wieku lub stanu zdrowia.
Stres a kłopoty ze snem
Stres i trudności z zasypianiem często są ze sobą powiązane. Jeśli jesteś zestresowany w życiu codziennym lub masz jakieś zmartwienia, będzie to miało wpływ na Twój organizm. Przede wszystkim, będzie trudniej mu się uspokoić. Niestety tylko spokojne ciało może zasnąć, więc w takim przypadku spróbuj rozluźnić się przed snem i odłożyć myśli na bok.
Niewłaściwa aktywność przed snem
Jednym z problemów współczesnego człowieka jest nadmierne korzystanie z ekranów telewizora, komputera, tabletu i telefonu. Światło z ekranów wpływa na poziom melatoniny w organizmie i kiedy na nie patrzysz, ten poziom spada. Oznacza to, że odczuwa się mniejsze zmęczenie, a co za tym idzie, nie można zasnąć. Z tego też powodu nastolatki, dzieci i dorośli powinni zrezygnować z elektroniki na co najmniej godzinę przed snem.
Styl życia
Należy zadbać o to, by być aktywnym i ćwiczyć w ciągu dnia, dzięki czemu Twoje ciało będzie naturalnie zmęczone. Nie powinno się jednak ćwiczyć późnym wieczorem, ponieważ po treningu organizm czuje się odświeżony. Zalecane jest także, aby zrezygnować z tłustych potraw w godzinach wieczornych, ponieważ ciało potrzebuje energii, aby je strawić, co utrudni zaśnięcie. To samo dotyczy kawy i alkoholu.
Nieodpowiednie łóżko i materac
Łóżko i materac odgrywają bardzo dużą rolę dla jakości Twojego snu, dlatego powinieneś wybrać takie, które będą do Ciebie pasowały. Materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Jeśli nie jesteś pewien, jakie łóżko wybrać, możesz znaleźć inspirację i wskazówki w naszym artykule o najlepszych łóżkach.
Problemy ze snem związane z wiekiem
Problemy ze snem w okresie menopauzy są normalnym zjawiskiem i najlepiej na to pomoże prowadzenie zdrowego trybu życia. Bezsenność u dzieci również jest bardzo powszechna. W tym przypadku niezwykle ważne są regularne pory kładzenia się do łóżka i powtarzalne rytuały związane ze snem.
Zaburzenia snu dotyczą także seniorów. Jako osoba starsza powinno się zwrócić szczególną uwagę na swoje łóżko. Wiele emerytów lub osób z wyzwaniami fizycznymi może skorzystać z łóżka regulowanego, które jest łóżkiem z wbudowanym silnikiem. Pozwala ono na podnoszenie i opuszczanie krawędzi nóg lub wezgłowia w zależności od potrzeb. Taki rodzaj łóżka może również stanowić dużą różnicę w jakości snu dla kobiet w ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć o łóżkach regulowanych znajdziesz w naszym artykule. Przedstawiamy tam listę i opis różnych łóżek z elewacją, abyś każdy mógł znaleźć model odpowiadający własnym potrzebom.
Co robić, gdy nie mogę spać?
Jeśli często zdarza Ci się mieć problemy z zasypianiem, jest kilka rzeczy, które możesz spróbować. Poniżej przedstawiamy najbardziej oczywiste z nich:
- Zrelaksuj się przed snem: Odłóż elektronikę i zamiast tego zrelaksuj się z książką, magazynem lub gazetą co najmniej godzinę przed snem. Rób to, co Cię uspokaja – na przykład gorąca kąpiel, joga, mindfulness, filiżanka herbaty lub masaż wykonywany przez bliską osobę. Im spokojniejsze jest ciało i umysł, tym łatwiej będzie Ci zasnąć. Warto też pamiętać, że wszelka aktywność fizyczna powinna być wykonywana wyłącznie w ciągu dnia.
- Nie wymuszaj snu: Jeżeli nie możesz zasnąć, nie warto tego forsować. Wstań, przejdź się trochę, usiądź w fotelu z książką i spróbuj wrócić do łóżka po 30 minutach.
- Zmień wystrój sypialni: Sypialnia ma duży wpływ na Twój sen. Upewnij się, że jest dobrze przewietrzona, ciemna i pozbawiona hałasu. Śpij na odpowiedniej dla siebie poduszce i łóżku. Na przykład, jeśli masz problemy z komfortem, wypróbuj łóżko kontynentalne, ponieważ zapewnia ono najlepszą wygodę. Jeśli chcesz poczytać więcej o łóżkach tego typu, zobacz nasz artykuł, żeby znaleźć coś co by odpowiadało Twoim potrzebom.
- Zgłoś się do lekarza: Jeśli Twoje problemy ze snem są długotrwałe, zwróć się o pomoc do lekarza. Może to być stan fizyczny, taki jak bezsenność, lub problemy z organizmem, które wymagają pomocy medycznej.
Dlaczego nie mogę spać, kiedy jestem zmęczony?
Pewnie większość z Was nieraz czuła się bardzo zmęczona, ale kiedy głowa trafiała na poduszkę, nie mogliście zmrużyć oka.
Presja świadomości, że następnego dnia musisz wcześnie wstać, może tak zestresować Twoje ciało, że nie będzie ono mogło zasnąć. Sama obawa przed tym, że będzie się miało problemy ze snem może być czynnikiem powodującym takie komplikacje.
Jeśli często Ci się zdarza, że nie możesz spać, nawet gdy odczuwasz największe zmęczenie, przyjrzyj się swoim nawykom. Regularna rutyna snu, czyli kiedy kładziesz się do łóżka i wstajesz, daje znać organizmowi, kiedy ma być zmęczony, a kiedy obudzony.
Innym czynnikiem, który może sprawić, że nie śpisz nawet wtedy, gdy jesteś zmęczony, jest to, co jesz. Tłuste jedzenie, kawa i alkohol budzą organizm. Jeśli spożywasz je późno w nocy, Twój organizm będzie pobudzony, nawet jeśli Twój umysł nie będzie chciał już pracować.
Dlaczego nie mogę się wyspać?
Jeśli nie możesz wyspać się przez dłuższy czas, może to być spowodowane tym, że Twoje ciało nie osiąga fazy głębokiego snu. Z lekkiego snu łatwiej się wybudzasz i nie jest on tak efektywny. To właśnie podczas głębokiego snu organizm się regeneruje i zapewnia świeżość na następny dzień.
Problemy z wysypianiem się są spowodowane często przez te same czynniki, które powodują długotrwałą bezsenność lub to, że nie śpisz nawet wtedy, gdy odczuwasz zmęczenie.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, może to być Twoja własna obawa przed tym, że nie będziesz mógł się porządnie wyspać, lub złe nawyki.
Twój styl życia ma ogromny wpływ na jakość snu. Jeśli wieczorami jadasz tłuste potrawy, utrzymujesz swój organizm w trybie gotowości, co oznacza, że będziesz się wybudzać w ciągu nocy. Takie samo działanie ma kawa i alkohol. Ponadto badania pokazują, że osoby palące mogą mieć większe problemy z dłuższym snem niż osoby niepalące.