Co to jest kołdra obciążeniowa? - Wyjaśnienie i zalety
Kołdra obciążeniowa to kołdra, w której zamiast tradycyjnego wypełnienia z pierza lub włókna stosuje się obciążające kulki. Kulki te są zwykle wszyte w małe, kwadratowe kieszonki, co zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru i nacisku na całe ciało.
Kołdra obciążeniowa jest zazwyczaj tak samo ciepła jak zwykła kołdra z pierzem, więc nie musisz używać obu naraz. Jeśli jednak czujesz, że kołdra sensoryczna nie jest wystarczająca – na przykład zimą – możesz zainwestować w grubszą wersję z dodatkowym wypełnieniem lub możesz wtedy nałożyć na nią swoją „normalną” kołdrę.
Kulki w kołdrze obciążają Cię i ograniczają ruchy Twojego ciała, pozwalając mięśniom całkowicie się zrelaksować. Ze względu na swój ciężar i objętość kołdra działa również stymulująco na zmysły. Zwiększa świadomość ciała i uspokaja, kiedy śpisz lub po prostu chcesz się zrelaksować. Z tego powodu jest świetna dla osób z ADHD i autyzmem, którym przydaje się stymulacja sensoryczna, jaką taka kołdra zapewnia.
Do czego służy kołdra obciążeniowa?
Kołdra obciążeniowa zwiększa jakość snu i ogranicza problemy z zasypianiem, ponieważ skraca czas potrzebny do zaśnięcia. Ciężar kołdry rozluźnia mięśnie i zapobiega przewracaniu się. Kołdra sensoryczna może być przydatna, jeśli Ty lub Twoje dzieci cierpią na ADHD lub autyzm. Ponadto wykazano, że w wyniku używania kołdry zwiększyły się zarówno poziom koncentracji, jak i aktywności w ciągu dnia.
Kołdra obciążeniowa jest rekomendowana dla osób z autyzmem, ponieważ pomaga leczyć zaburzenia integracji sensorycznej. Może być też używana jako narzędzie terapeutyczne, które pomoże zrelaksować się i zasnąć. W wielu przypadkach zalecane jest wypróbowanie kołdry zanim zacznie się stosować leki nasenne.
Ponadto kołdra obciążeniowa jest idealna dla osób cierpiących na stany lękowe, ponieważ stymuluje cały centralny układ nerwowy, co z kolei ma kojący wpływ na ciało i umysł. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy mają trudności z zaśnięciem w nocy z powodu natłoku negatywnych myśli.
Kołdra obciążeniowa może pomóc w objawach lękowych Tobie lub Twojemu dziecku, zapewniając Wam bezpieczną i spokojną przestrzeń do zrelaksowania się. Dlatego też, jeśli cierpisz na nerwicę natręctw lub doświadczasz negatywnych myśli przez co masz problemy ze snem, taka kołdra może być bardzo przydatna. Jej ciężar utrudni Ci obracanie się z boku na bok, co może pomóc w złagodzeniu niektórych objawów zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i stanów lękowych, ułatwiając spokojne zasypianie.
Warto pamiętać, że kołdra obciążeniowa nie może wyleczyć autyzmu, ADHD, nerwicy natręctw, stanów lękowych ani innych zaburzeń neurologicznych i psychologicznych. Pamiętaj, że jeśli masz takie problemy, należy zasięgnąć porady lekarza.
Kołdra obciążeniowa może również pomóc w przewlekłym bólu mięśni lub stawów. Nacisk kołdry zapobiega skurczom mięśni i sprawia, że bardziej się relaksujesz. Dzięki temu po dłuższym stosowaniu kołdry bóle zmniejszają się lub nawet całkowicie zanikają.
Wiele osób uważa, że kołdra obciążeniowa jest przeznaczona tylko dla osób z ADHD, autyzmem lub cierpiących na stany lękowe. Jednak może być ona także idealna dla osób, które mają problemy z niespokojnym snem lub jego brakiem. Jeżeli zauważysz, że ciągle budzisz się w nocy i rzucasz z boku na bok, a zasypianie zajmuje Ci dużo czasu ze względu na niepokój, taka kołdra może Ci naprawdę pomóc.
Celem kołdry sensorycznej jest zrelaksowanie ciała poprzez jego obciążenie. Kołdra ogranicza to, jak bardzo możesz się poruszać. To bezpieczne i kojące dla mięśni i stawów uczucie, ponieważ są “zmuszone” do odpoczynku. Większość osób czuje, że niespokojna energia opuszcza ich ciało już po 15 minutach, co sprawia, że kołdra jest doskonałym rozwiązaniem na szybką popołudniową drzemkę.
Jakie są zalety kołdry obciążeniowej?
Kołdra obciążeniowa może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, które pozwolą Ci poprawić jakość codziennego życia. Wiele z nich jest związanych z uzyskaniem odpowiedniej ilości głębokiego snu, dzięki czemu ciało i umysł mogą się zregenerować i „zrestartować” w ciągu nocy. Z drugiej strony, kołdra może obniżyć poziom kortyzolu, zwiększyć poziom serotoniny w mózgu i dać Ci poczucie ogólnego bezpieczeństwa i komfortu podczas snu.
Nacisk kołdry obciążeniowej hamuje uwalnianie kortyzolu, który jest powszechnie znany jako hormon stresu w organizmie. W rezultacie kołdra zmniejsza stres i jego objawy, dzięki czemu łatwiej jest zasnąć w nocy.
Kołdra obciążeniowa może też pomóc zwiększyć naturalną produkcję serotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Hormon ten jest związany z dobrym samopoczuciem, więc stosowanie kołdry może sprawić, że będziesz czuć się lepiej i bardziej kontrolować swoje codzienne życie.
Kołdra sensoryczna może pomóc osobom cierpiącym na chroniczną depresję lub depresję zimową. Takim osobom często brakuje właśnie serotoniny lub mają trudności z jej wytwarzaniem, więc kołdra sensoryczna nie tylko pomoże lepiej spać, ale też dostarczy hormonu szczęścia.
Ile waży kołdra obciążeniowa?
Średnia waga kołdry wynosi od 2 do 10 kg, ale która będzie dobra dla Ciebie zależy od Twojej wagi i gustu. Rozsądna zasada mówi, że powinna ona odpowiadać 10% masy ciała. Oznacza to, że jeśli ważysz 70 kg, powinieneś kupić kołdrę o wadze około 7 kg.
Oczywiście, możesz też wybrać kołdrę grawitacyjną, która waży więcej lub mniej niż siedem kilogramów. W rzeczywistości niektórzy uważają, że lepiej jest wybrać cięższą opcję, ponieważ w ich odczuciu pomaga ona zwiększyć doznania.
Jeśli jednak chcesz użyć kołdry obciążeniowej dla dziecka, noworodka lub osoby dorosłej o ograniczonej sprawności ruchowej, musisz zwracać uwagę na to, co się z nimi dzieje w trakcie snu. Ciężar kołdry dziecka nigdy nie powinien być tak duży, aby nie mogło go samodzielnie odepchnąć.
Jeśli nie możesz prawidłowo oddychać lub nie czujesz się komfortowo pod kołdrą i masz wrażenie, że jesteś ściśnięty i uwięziony, oznacza to, że jest ona zbyt ciężka. Kołdra nigdy nie powinna być niewygodna podczas snu.
Ważną rzeczą przy wyborze kołdry sensorycznej jest to, jak ciężką chcesz ją mieć i jak niespokojnie śpisz. Pamiętaj, aby także wziąć pod uwagę własną wagę!