Jak myć zęby po mistrzowsku? - Szczoteczka elektryczna krok po kroku
Elektryczne szczoteczki do zębów oferują wiele korzyści w porównaniu ze zwykłymi szczoteczkami, takich jak ograniczenie gromadzenia się płytki nazębnej, poprawa stanu dziąseł i dokładniejsze czyszczenie zębów.
Aby w pełni wykorzystać możliwości swojej szczoteczki elektrycznej, ważne jest poznanie prawidłowej techniki szczotkowania. Obejmuje ona przygotowanie szczoteczki, nałożenie pasty do zębów, szczotkowanie zębów okrężnymi ruchami i właściwe przechowywanie szczoteczki po użyciu.
W tym artykule przedstawimy Ci jak wybrać odpowiednią szczoteczkę elektryczną, prawidłową technikę szczotkowania i kilka najczęstszych błędów, których należy unikać.
Jak działają szczoteczki elektryczne?
Szczoteczki elektryczne zostały zaprojektowane tak, aby usuwać płytkę nazębną skuteczniej niż szczoteczki manualne. Szybkie wibracje główki szczoteczki ułatwiają poluzowanie płytki i usunięcie jej z powierzchni zębów. Jak wykazały badania, używanie szczoteczki elektrycznej może prowadzić także do poprawy stanu dziąseł.
Delikatne masujące działanie główki zwiększa przepływ krwi, co sprzyja lepszemu zdrowiu dziąseł i zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych chorób. Precyzja i skuteczność szczoteczek elektrycznych ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, takich jak tylne zęby trzonowe i przestrzenie między zębami. Ale jak one właściwie działają?
Istnieją dwa rodzaje szczoteczek elektrycznych, w zależności od zastosowanej w nich technologii. Szczoteczki elektryczne rotacyjno-oscylacyjne wykonują ruch obrotowy w tył i w przód, aby wyszczotkować każdy ząb i mogą wykonywać do 8 800 uderzeń na minutę. Szczoteczki soniczne wibrują z prędkością 31 000 uderzeń na minutę. Ich opatentowana technologia soniczna umożliwia dynamiczne czyszczenie, które powoduje przepływ płynu między zębami i wzdłuż linii dziąseł.
Ruch soniczny tworzy pęcherzyki powietrza, które rozbijają biofilm płytki nazębnej powodujący choroby dziąseł. Masuje również dziąsła, pobudzając krążenie krwi. Elektryczne szczoteczki obrotowo-oscylacyjne mają mniejszą moc niż szczoteczki soniczne, ale dzięki obracającej się główce są bardzo skuteczne w usuwaniu kamienia z zębów.
Jak prawidłowo używać szczoteczki elektrycznej?
Przed użyciem elektrycznej szczoteczki do zębów upewnij się, że jest ona w pełni naładowana. Większość szczoteczek elektrycznych posiada bazę ładującą, którą możesz podłączyć do gniazdka. W zależności od modelu, pełne naładowanie szczoteczki może trwać od kilku godzin do jednego dnia. Podczas szczotkowania należy podzielić jamę ustną na części: przednie zęby, tylne zęby, powierzchnie żujące zębów i za tylnymi zębami, język i podniebienie. Używając elektrycznej szczoteczki nie trzeba mocno naciskać ani szorować. Zamiast tego staraj się ją delikatnie prowadzić po powierzchni zębów.
Oto kilka kroków, którymi należy się kierować podczas mycia zębów:
- Zmocz główkę szczoteczki: Zmocz główkę pod bieżącą wodą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i przygotować ją do użycia.
- Nałóż pastę do zębów: Nałóż na szczoteczkę pastę do zębów wielkości ziarnka grochu. Niektóre szczoteczki elektryczne mają wbudowany dozownik pasty.
- Włącz szczoteczkę: Naciśnij przycisk zasilania, aby włączyć swoją elektryczną szczoteczkę. Jeśli ma ona wiele ustawień prędkości i mocy, wybierz to, które najbardziej Ci odpowiada.
- Przyłóż główkę szczoteczki do zębów: Przytrzymaj ręką uchwyt szczoteczki , a następnie umieść główkę szczoteczki przy zębach.
- Szczotkuj okrężnymi ruchami: Okrężnymi ruchami traktuj każdy fragment jamy ustnej przez około 30 sekund. Upewnij się, że szczotkujesz zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne powierzchnie każdego zęba.
- Szczotkuj zewnętrzne powierzchnie zębów: Trzymaj szczoteczkę pod kątem 45 stopni i umyj zewnętrzną powierzchnię zębów, wykonując koliste ruchy.
- Wyszczotkuj wewnętrzne powierzchnie zębów: Trzymaj szczoteczkę pionowo i szczotkuj wewnętrzne powierzchnie zębów, wykonując koliste ruchy.
- Szczotkuj powierzchnie żujące zębów: Trzymaj szczoteczkę poziomo i wyczyść powierzchnie żujące zębów, również wykonując koliste ruchy.
- Umyj język i podniebienie: Użyj szczoteczki do oczyszczenia języka i podbienienia. Pozwoli to usunąć wszelkie zalegające bakterie i odświeży oddech.
- Wypłucz usta: Po wyszczotkowaniu zębów wypłucz usta wodą, aby usunąć resztki pasty i zanieczyszczeń.
- Wypłucz szczoteczkę do zębów: Po wypłukaniu ust ważne jest, aby wypłukać również szczoteczkę. Włóż ją pod bieżącą wodę na kilka sekund, a potem potrząśnij, aby usunąć nadmiar płynu.
Czego unikać podczas używania szczoteczki elektrycznej?
Aby odpowiednio używać szczoteczki elektrycznej, należy wystrzegać się tych trzech najczęściej popełnianych błędów :
- Za krótkie szczotkowanie: Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas mycia zębów szczoteczką elektryczną jest niewystarczająco długie szczotkowanie. Aby upewnić się, że myjesz zęby przez pełne dwie minuty zalecane przez dentystów, użyj timera w telefonie lub w szczoteczce.
- Zbyt mocne szczotkowanie: Kolejnym częstym błędem jest zbyt mocne traktowanie zębów. Szczoteczki elektryczne zostały zaprojektowane tak, aby wykonywać pracę za Ciebie, więc nie ma potrzeby wywierania dużego nacisku. W rzeczywistości zbyt mocne szczotkowanie może uszkodzić zęby i dziąsła.
- Niewymienianie główki szczoteczki: Niewymienianie główki może być przyczyną mniej skutecznego czyszczenia, a także prowadzić do rozwoju bakterii na włosiu.
Wskazówka: Przed wyborem szczoteczki elektrycznej skonsultuj się z dentystą, aby wybrać odpowiedni typ urządzenia dla swoich zębów.
Jak dbać o szczoteczkę elektryczną?
- Czyść główkę szczoteczki: Regularne mycie główki jest niezbędne, by Twoja szczoteczka elektryczna działała skutecznie. By ją wyczyścić, wystarczy wyjąć ją z uchwytu i opłukać pod bieżącą wodą. Unikaj gorącej wody, ponieważ może spowodować, że włosie stanie się kruche. Niektóre główki szczoteczek można również myć w zmywarce.
- Myj uchwyt regularnie: Rączka szczoteczki elektrycznej również powinna być czyszczona systematycznie. Użyj wilgotnej szmatki do jej wytarcia, zwracając szczególną uwagę na wszelkie guziki i szczeliny. Unikaj zanurzania uchwytu w wodzie, ponieważ grozi to uszkodzeniem elementów elektrycznych.
- Wymieniaj główkę szczoteczki: Z czasem włosie staje się postrzępione i mniej skuteczne. Wymiana końcówki co 3-6 miesięcy zapewni najlepsze rezultaty używania szczoteczki elektrycznej.
- Przechowuj szczoteczkę we właściwy sposób: Przechowuj szczoteczkę w suchym miejscu, takim jak, np. dopasowany do niej uchwyt lub szafka na leki. Nie trzymaj jej w wilgotnym miejscu, takim jak blat w łazience, ponieważ to sprzyja rozwojowi bakterii.